História školy Súčasnosť školy Práva a povinnosti žiaka Práva a povinnosti rodičov Prezentácia školy Časový rozpis úradných hodín riaditeľky školy Konzultačné hodiny pedagógov Školský kalendár Prázdniny Zvonenie

O škole

Práva a povinnosti žiaka

      Práva a povinnosti žiakov

 

Práva žiakov

 

  • Každý žiak má právo na vzdelanie, ktoré nemôže učiteľ alebo vychovávateľ porušovať vylúčením žiaka z triedy, obmedzovaním jeho školskej dochádzky alebo jeho vylučovania z určitých činností. Základné vzdelanie je bezplatné a povinné. Právo na vzdelanie je škola povinná zabezpečiť v rozsahu dvoch hodín týždenne aj žiakovi, ktorý bol rozhodnutím riaditeľky školy oslobodený od povinnosti dochádzať do školy. Žiak má možnosť primerane využívať školské zariadenia, učebne, výpočtovú techniku a knižnicu. Žiaci majú právo na vzdelávanie v materinskom jazyku. 
  • Sloboda prejavu – každý žiak má právo slovom alebo písmom vyjadriť svoj názor, klásť otázky k učivu a dostať naň odpoveď, slobodne sa rozhodovať o tom, ako bude upravený alebo oblečený. Táto sloboda však nemôže byť absolútna – nemožno tolerovať prejavy, ktoré by vyzývali k rasovej, národnostnej či inej forme neznášanlivosti, ktoré by vzbudzovali pohoršenie alebo odporovali kresťanskej morálke. Kladenie otázok nemôže svojim rozsahom obmedzovať právo ostatných žiakov na vzdelanie.
  • Žiak má právo na názor – učiteľ má dávať dieťaťu čo najväčší priestor na vyjadrenie vlastného názoru, postojov, vlastnej tvorivosti, nezameriavať sa len na pamäťové reprodukcie predtým osvojených poznatkov žiakov. Žiak má právo na slobodné vyjadrovanie názorov vo všetkých záležitostiach, ktoré sa ho týkajú. K realizácii práva na názor môžu slúžiť okrem vyučovacích hodín aj triednické hodiny, možnosť vyjadriť sa prostredníctvom školského rozhlasu, násteniek, na zasadnutí žiackej školskej rady.

   V tejto činnosti má žiak aj právo na omyl, zmenu názoru a právo na vývin.

  • Zákaz diskriminácie znamená, že so žiakom treba zaobchádzať na základe princípu rovnosti, že pre nich platia všetky práva bez ohľadu na rasu, farbu pleti, pohlavie, etnický alebo sociálny pôvod, majetok, telesnú alebo duševnú nespôsobilosť. Rešpektovať treba ustanovenia zákona č. 365/2004 Z. z. o rovnakom zaobchádzaní v niektorých oblastiach a o ochrane pred diskrimináciou (antidiskriminačný zákon).
  • Žiak má právo na informácie týkajúce sa jeho osoby, výchovno-vzdelávacieho programu školy a možností, ktoré pre žiaka ponúka. Každý žiak má právo poznať Školský poriadok zahrňujúci práva a povinnosti žiakov. Škola vytvára možnosti na uľahčenie prístupu žiakov k informáciám (internet, knižnica, video a audio nahrávky, časopisy, nástenky). Zároveň je v škole neprípustné šíriť informácie, ktoré by mohli ohrozovať zdravý telesný alebo duševný život žiakov a ohrozovať ich morálku.
  • Každý žiak má právo na objektívne hodnotenie. Vyučujúci musí žiakom oznamovať výsledok každej klasifikácie a hodnotenia, po ústnom vyskúšaní oznámiť žiakovi výsledok ihneď. Výsledky klasifikácie písomných a grafických prác a praktických cvičení musí oznámiť žiakovi a predložiť k nahliadnutiu do 10 dní; nepreťažovať žiakov a tak ohrozovať ich zdravý telesný a duševný vývoj; zabezpečiť pravidelnú frekvenciu hodnotiacich činností. Termín písomnej skúšky, ktorá má trvať viac ako 25 minút a termín kontrolnej písomnej práce prekonzultuje učiteľ s triednym učiteľom (ďalej len), ktorý koordinuje plán skúšania; v jednom dni môžu žiaci robiť len jednu skúšku uvedeného charakteru.
  • Právo na ochranu zdravia – úlohou učiteľov je vytvárať zdravé prostredie, resp. zdravú klímu triedy a školy a postupovať pri výchove tak, aby si žiaci postupne sami vedeli chrániť svoje právo na zdravý spôsob života. Škola podporuje v spolupráci s rodičmi pitný režim pre žiakov a zdravé stravovanie v školskej jedálni. Zdravotne postihnuté dieťa má právo na osobitnú starostlivosť.Pri školskom úraze sa žiak okamžite obráti na vyučujúceho alebo dozor konajúceho učiteľa (vychovávateľa), prípadne na TU. Akýkoľvek malý úraz nahlási, prípadne si dá ošetriť v kancelárii zástupkyne riaditeľky školy, kde sa úraz zaeviduje. Ak sa jedná o úraz vyžadujúci lekárske ošetrenie, oznámi sa táto skutočnosť rodičovi, v prípade potreby sa zavolá rýchla zdravotná služba a spíše sa Záznam o školskom úraze, čím sa úraz stáva registrovaným.
  • Právo na ochranu pred fyzickým a psychickým násilím využívaním a zanedbávaním – voči žiakom nemôže byť uplatňované disciplinárne opatrenia, pri ktorých by dochádzalo k ponižovaniu jeho ľudskej dôstojnosti (bitie, nadávky, šikanovanie, vyhrážanie sa, urážky, zadržiavanie žiaka v škole po vyučovaní proti jeho vôli a pod.).

  Žiak nesmie vykonávať prácu na úkor jeho zdravia, vzdelávania, telesného, duševného alebo   mravného vývoja.

  • Právo na ochranu súkromia, cti a povesti vyjadrenia učiteľa týkajúce sa hodnotenia vedomostí, zručností a postojov žiakov a ich zverejňovanie nemôžu urážať a ponižovať, negatívne ovplyvňovať jeho seba hodnotenie, či postavenie v skupine spolužiakov. O žiakoch možno zhromažďovať len základné údaje, týkajúce sa identifikácie osoby: meno a priezvisko, dátum a miesto narodenia, bydlisko, rodné číslo, štátnu príslušnosť, národnosť, osobné údaje týkajúce sa jeho zdravia a mentálnej identity. Zhromažďované údaje treba chrániť pred prístupom nepovolaných osôb a zachovávať o nich mlčanlivosť. Rovnako nemožno zasahovať do rodinných vzťahov žiaka, porušovať listové tajomstvo, vystavovať žiaka ponižujúcim prehliadkam.
  • Právo na ochranu a pomoc dieťa má byť za každých okolností medzi prvými, ktorým sa poskytne ochrana a pomoc. Preto má žiak právo na kompetentný dozor zo strany pedagogických zamestnancov, na ochranu pred šikanovaním. Za prejavy šikanovania sa napr. považuje: vyžadovanie služieb, peňazí, predmetov, jedla od šikanovaného, vyhrážanie sa násilím, bitie, verbálne a fyzické ponižovanie, urážky rodičov a podobne. Žiak sa v týchto prípadoch môže obrátiť na ktoréhokoľvek zamestnanca školy, najmä však vyučujúceho, TU, prípadne dozor konajúceho učiteľa, resp. koordinátora primárnej prevencie drogových závislostí a šikanovania, či výchovnú poradkyňu.
  • Právo na pokojné zhromažďovanie sa a združovanie – žiaci majú právo združovať sa na základe dobrovoľnosti v detských a mládežníckych organizáciách, záujmových a športových organizáciách, v záujmových krúžkoch na škole, zapájať sa do mimoškolských kultúrnych, športových a iných aktivít organizovaných školou.
  • Právo na odpočinok a voľný čas, na účasť na hre a oddychovej činnosti slobodnú účasť na kultúrnom živote a umeleckej činnosti - pri tvorbe rozvrhu hodín treba rešpektovať zásady psycho-hygieny, vyučovacie hodiny nemôžu vyučujúci predlžovať alebo svojvoľne skracovať prestávky.
  • Právo na ochranu pred drogovými závislosťami – v priestoroch školy, školského klubu, školského areálu a tiež na akciách organizovaných školou platí zákaz fajčenia, zákaz prinášať do školy alebo na školské akcie alkoholické nápoje, drogy a požívať ich, ponúkať, predávať alebo inak rozširovať! Porušenie týchto opatrení bude považované za hrubé porušovanie školského poriadku a udelené prísne výchovné opatrenie (pokarhanie RŠ či znížená známka zo správania). K riešeniu problému budú pozývaní rodičia, soc. kurátor a polícia.
  • Právo žiakov so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami na individuálny prístup vo výchove a vzdelávaní, na vyučovanie pedagógom s odbornou a pedagogickou spôsobilosťou.
  • Právo na spravodlivý proces. Žiak bude vypočutý, keď mu budú hroziť sankcie z porušenia školského poriadku, aby sa mohol k veci slobodne vyjadriť a obhájiť sa.
  • Právo na multikultúrne prostredie. Umožniť žiakom spoznávať spôsob života a kultúru žiakov z iných krajín, podporovať tak výchovu v duchu tolerancie a vzájomnej znášanlivosti.
  • Žiacka školská rada – jeho činnosť je prejavom prvku demokratizácie a humanizácie našej školy. Triedy 5. až 9. ročníka si volia (vyberajú) jedného zástupcu svojej triedy za člena ŽŠR. Jeho úlohou je prinášať na stretnutia námety týkajúce sa organizácie života v škole, prípadne požiadavky na aktivity, o ktoré majú žiaci záujem, problémy na riešenie. Stretnutia ŽŠR sú raz mesačne, prípadne podľa potreby aj častejšie. So ŽŠR spolupracuje vedením školy poverený pedagogický zamestnanec. Námety ŽŠR sú prediskutované na mesačných poradách pedagogických zamestnancov, prípadne vedením školy. Žiaci prostredníctvom svojich zástupcov môžu nielen presadzovať svoje záujmy a požiadavky, ale tiež upozorňovať na porušovanie ich práv, podieľať sa na formovaní vnútorného poriadku školy, spätne pôsobiť na spolužiakov, aby si plnili svoje povinnosti a dodržiavali Školský poriadok. Žiakom sa prostredníctvom ŽŠR dostáva priestor na uplatňovanie práva na názor, slobodu prejavu, združovania sa, osvojujú si základné prvky demokratickej spoločnosti, učia sa vystupovať, kultivovane presadzovať alebo obhajovať svoj názor, tolerovať odlišný, prijímať na základe demokratického hlasovania väčšinový názor pri rešpektovaní práva menšiny.

Povinnosti žiaka

Dochádzka žiaka do školy

  • Žiak je povinný chodiť na vyučovanie pravidelne a včas podľa rozvrhu hodín;
  • Povinne sa zúčastňuje činností, ktoré organizuje škola v čase riadneho vyučovania;
  • Žiak má možnosť prihlásiť sa do školského klubu detí, na záujmové krúžky, ktoré zriadila škola. Pre zaradených žiakov je dochádzka do ŠKD a do záujmových krúžkov povinná;
  • Žiak prichádza do školy oblečený a upravený vhodne, čisto a bez výstredností;
  • Do školy nenosí predmety, ktoré nebude na vyučovaní potrebovať. Klenoty, väčšie sumy peňazí, mobil a ďalšie cenné veci nosí na vlastnú zodpovednosť;
  • Žiak má prísne zakázané nosiť do školy zbrane, cigarety, alkohol, omamné látky, drogy alebo iné veci, ktoré ohrozujú bezpečnosť a zdravie;
  • Žiak dbá v škole o svoju osobnú hygienu a nosí si do školy nevyhnutné hygienické potreby;
  • Žiak môže vyučovanie vymeškať len pre chorobu, prípadne pri lekárom nariadenom zákaze jeho dochádzky do školy, z vážnych rodinných dôvodov, mimoriadne nepriaznivom počasí a prerušení premávky hromadnej dopravy, alebo pri jeho účasti na organizovanej športovej príprave, na súťažiach a reprezentácii školy;
  • V prípade mimoriadneho prerušenia školského vyučovania je žiak povinný zúčastňovať sa dištančnej formy vzdelávania;
  • Budova školy sa ráno uzavrie o 750 hod. Žiaci, ktorí prídu po tomto čase do školy, budú do školskej budovy vpustení po zápise do zošita oneskorených príchodov. Neospravedlnený čas meškania sa žiakom bude započítavať do neospravedlnených hodín;
  • Z bezpečnostných dôvodov nie je dovolené do vestibulu školy vstúpiť so skejtom, kolieskovými korčuľami, kolieskovou obuvou, jazdiť na bicykloch, kolobežke a akýchkoľvek dopravných prostriedkoch.

 Príchod žiaka do školy

  • Žiakom navštevujúcim ŠKD sa umožní vstup od budovy školy od 600 do 715 hod. Do budovy školy vstupujú žiaci samostatne a organizovane;
  • Rodičia, ktorí sprevádzajú žiakov, nemajú do budovy školy povolený vstup!;
  • Žiaci, ktorí prídu do školy skôr ako o 730 hod., čakajú vo vestibule školy. Do tried môžu odísť až o 730 hod.;
  • Žiak po príchode do školy sa v šatni vyzlečie, prezuje sa do hygienicky vhodných prezuviek, uloží si v nej veci a najneskôr do 745 hod. zaujme svoje miesto v triede;
  • Každý žiak by mal byť na svojom pracovnom mieste pripravený na vyučovanie o 745 hod.;
  • Začiatok vyučovania je o 750 hod.;
  • Žiaci, ktorí prichádzajú do školy na bicykloch, ich uzamknú a odložia do vyhradeného priestoru pri škole;
  • Žiaci sa zdržujú len v časti šatne, vyhradenej pre ich triedu a len nevyhnutný čas na prezutie a odloženie vrchného ošatenia. Skrinky žiaci otvárajú a zatvárajú bez zbytočného hluku;
  • Neskorý príchod na vyučovanie musí žiak ospravedlniť u vyučujúceho v triede a u TU;
  • Ak sa žiak nemohol z vážnych príčin pripraviť na vyučovanie alebo vypracovať domácu úlohu, ospravedlnení sa príslušnému vyučujúcemu na začiatku vyučovacej hodiny. V priebehu hodiny sa ospravedlnenie neakceptuje;

 

Správanie žiaka na vyučovacích hodinách

 

  • Na každú vyučovaciu hodinu žiak prichádza včas, pripravený, so všetkými potrebami a pomôckami potrebnými podľa rozvrhu hodín;
  • Na vyučovacích hodinách sedí na určenom mieste podľa zasadacieho poriadku; Svoje miesto zaujme počas zvonenia. Určené miesto nesmie svojvoľne meniť;
  • Počas vyučovania sedí disciplinovane, plní uložené povinnosti, pozorne sleduje učiteľov výklad a odpovede spolužiakov, aktívne a samostatne pracuje, nenašepkáva, neodpisuje, nevyrušuje, nenašepkáva, nerozptyľuje pozornosť spolužiakov, práce odovzdáva vyučujúcemu nepoškodené počmáraním, natrhnutím alebo pokrčením. Bez povolenia vyučujúceho nesmie opustiť svoje miesto v učebni;
  • Žiak nepoužíva mobilný telefón;
  • Ak chce žiak odpovedať alebo sa vyučujúceho niečo opýtať, hlási sa zdvihnutím ruky;
  • V prípade, ak si žiak opakovane bez závažnejšieho dôvodu neprinesie pomôcky na vyučovanie, môže mu byť udelené niektoré z výchovných opatrení alebo navrhnutá znížená známka zo správania podľa kritérií stanovenými v tomto školskom poriadku;
  • Známky, resp. poznámky k práci žiaka sa zaznamenávajú prostredníctvom elektronickej žiackej knižky, resp. u žiakov 1. stupňa prostredníctvom žiackej knižky;
  • Po zazvonení na vyučovaciu hodinu žiak po vstupe učiteľa do triedy, ako aj pri jeho odchode z triedy po ukončení hodiny, ho zdraví povstaním;
  • Triedu, učebňu, telocvičňu alebo ihrisko môže žiak opustiť len so súhlasom učiteľa;
  • Pri vstupe dospelej osoby do školy alebo triedy zdraví žiak dospelú osobu pozdravom „Dobrý deň“, pri odchode „Dovidenia“;
  • Ak počas vyučovania vstúpi do učebne dospelá osoba, žiaci sa pozdravia tak, že sa postavia, sadnú si len na pokyn učiteľa. Rovnako zdravia pri jej odchode z triedy. Na hodinách TSV, VYV, TECH, pri laboratórnych prácach a pri písaní kontrolných prác žiaci nevstávajú. Okrem uvedených bodov sa žiaci v odborných učebniach riadia príslušným pracovným poriadkom.
  • Na hodiny TSV sa žiak prezlieka do čistého cvičného úboru podľa pokynov učiteľa TSV;
  • Pokiaľ nemôže cvičiť dlhšie ako týždeň, musí vyučujúcemu TSV predložiť potvrdenie od lekára. Rodič môže ospravedlniť žiaka z TSV raz za polrok;
  • Žiak je povinný šetriť učebnice, školské potreby, udržiavať v čistote svoje miesto a všetky spoločné priestory triedy a školy;
  • Každý žiak má chrániť pred poškodením školské zariadenie. Prípadné spôsobené škody je povinný uhradiť rodič, resp. zákonný zástupca nezodpovedného žiaka, podľa rozsahu zavinenia. Ak sa nezistí vinník, škodu nahradí kolektív triedy;
  • Manipulovať s oknami, závesmi, svetelnými vypínačmi a audiovizuálnymi prístrojmi môžu žiaci len so súhlasom učiteľa;
  • Žiak má právo slušným spôsobom a vo vhodnom čase vyjadriť svoj názor a požiadať učiteľa o vysvetlenie a riešenie problému. Do riešenia problému sa môže zapojiť cez zástupcu v školskom parlamente. Žiak má právo riešiť problém i cez koordinátora primárnej prevencie drogových závislostí a šikanovania alebo výchovného poradcu;
  • Žiak je povinný počas neprítomnosti na hodine využiť pomoc spolužiakov, prípadne s vyučujúcim konzultovať a prebratú látku dobrať. Je povinnosťou žiaka priebežne sa informovať o prebratej látke počas neprítomnosti v škole;
  • V školskom roku 2020/2021 sa žiacka knižka bude používať iba pre žiakov 1. stupňa. Žiaci (1. stupeň) nesmú prepisovať údaje v žiackej knižke. Na 2. stupni sa bude využívať už len elektronická žiacka knižka. Rodič resp. zákonný zástupca je ihneď prostredníctvom platformy EDUPAGE informovaný o známke;
  • Žiak 1. stupňa je povinný dať podpísať rodičovi známky v žiackej knižke minimálne raz do týždňa;
  • Do školy nie je dovolené nosiť predmety, ktoré rozptyľujú pozornosť žiakov (PC hry, hracie kocky, karty, CD a MP3 prehrávače, prenosné PC...) prípadne ohrozujú ich bezpečnosť a zdravie (nože, dýky, skalpely, ihly, boxery, výbušniny, zábavnú pyrotechniku, balenia slzotvorného plynu alebo rôznych zapáchov, spray, akékoľvek zbrane alebo ich atrapy, cigarety, drogy, alkohol, erotické časopisy, literatúru propagujúcu nacizmus, xenofóbiu, násilie, ...). Osobitne cenné predmety (klenoty) a väčšie sumy peňazí nosí žiak do školy na vlastnú zodpovednosť;
  • Žiak sa pripravuje na vyučovanie doma alebo v školskom klube. Ak sa nemohol z vážnych dôvodov pripraviť na vyučovanie alebo si vypracovať domácu úlohu, ospravedlní sa príslušnému učiteľovi na začiatku vyučovacej hodiny a uvedie dôvod svojej nepripravenosti;
  • Žiak udržuje svoje miesto v čistote a poriadku;
  • Manipulovať s oknami a elektrickými vypínačmi môžu len žiaci so súhlasom učiteľa;
  • V našej škole netolerujeme šikanovanie v žiadnej podobe! Pre podrobnejšie vysvetlenie uvedieme v osobitnej kapitole, ako sa v škole šikanovanie prejavuje, ako má situáciu riešiť šikanovaný žiak, čo má robiť svedok šikanovania a aké sú tresty za šikanovanie.

 

Správanie sa žiakov počas prestávok

 

  • Malé prestávky sú desaťminútové a veľká prestávka po druhej vyučovacej hodine trvá 15 minút. Po prvej hodine je malá 5 minútová prestávka;
  • Počas malých prestávok zostávajú žiaci vo svojich triedach a pripravujú sa na nasledujúcu vyučovaciu hodinu. Žiak neodôvodnene neopúšťa triedu. Prestávky sú určené najmä na prípravu pomôcok na ďalšiu vyučovaciu hodinu, použitie sociálneho zariadenia, vykonanie osobnej hygieny;
  • Cez malé prestávky vychádzajú na chodbu iba žiaci, ktorí sú určení ísť po pomôcky, alebo na toaletu;
  • Počas druhej prestávky sa žiaci voľne pohybujú po určených priestoroch (chodby – podľa pokynov dozor konajúcich učiteľov);
  • Počas veľkej prestávky si môžu žiaci zakúpiť cez čipové zariadenie výrobky z mliečneho automatu;
  • Počas veľkej prestávky týždenníci, sa starajú o vyvetranie a poriadok v triede;
  • Do odbornej učebne, telocvične, dielne vchádzajú žiaci len v sprievode učiteľa;
  •  Odpadky odhadzujú žiaci do smetných košov;
  • Je zakázané odhadzovať odpadky po chodbách, záchodoch, umývadlách alebo vyhadzovať ich cez okná a voľne v školskom areáli;
  • Všetky písomnosti, potvrdenia si žiaci vybavujú prostredníctvom triedneho učiteľa v kancelárii školy;
  • Vstup žiakov do kabinetov je povolený len v prítomnosti učiteľa. Žiaci majú zakázané brať učebné pomôcky bez prítomnosti učiteľa;
  • K spolužiakom sa správajú kamarátsky a pomáhajú si v práci, nevyvolávajú hádky a bitky, hrubo sa nevyjadrujú, nešikanujú spolužiakov;
  • Žiakom je zakázané:
  1.    sadať na parapetné dosky,
  2.    vstupovať cez prestávky do iných tried bez udania dôvodu,
  3.    prechádzať z jedného poschodia na iné bez udania dôvodu,
  4.    postávať pri zábradlí a na schodoch,
  5.    opúšťať školskú budovu počas vyučovania a prestávok,
  6.    bezdôvodne dlho sa zdržiavať na toaletách,
  7.    pobehovať po triede, chodbách a hlučne sa správať,
  8.    ohrozovať bezpečnosť iných spolužiakov, i
  • Žiaci majú zakázané fajčiť, požívať alkoholické nápoje a narkotiká, hrať hazardné hry, predávať, kupovať počas vyučovania v priestoroch školy medzi sebou akýkoľvek tovar;
  • Na odevoch, doplnkoch a školských pomôckach je zakázané propagovať drogy, fašistické a rasistické symboly a nápisy. Je tiež zakázané nosiť do školy texty a obrázky s takýmto obsahom, písať takéto texty (kresliť obrázky ) do zošitov, kníh a na školský nábytok;
  • Žiak desiatuje cez prestávku po druhej vyučovacej hodine;
  • Súčasťou školy sú aj sociálne zariadenia. Všetci žiaci dodržujú v sociálnych zariadeniach poriadok a čistotu;
  • Cez prestávku chodia určení žiaci pre pomôcky;
  • Ak majú žiaci vyučovanie v odborných učebniach, vezmú si potrebné veci a disciplinovane čakajú pred triedou na učiteľa, ktorý ich odvedie;
  • Žiaci majú zakázané vykláňať sa z okien a vyhadzovať cez okno papiere a iné odpadky;
  • Počas veľkej prestávky sa žiaci môžu zdržiavať na chodbách školy. Veľkú prestávku žiak využíva na voľný pohyb, riadi sa pokynmi dozor konajúcich učiteľov a dbá na ochranu svojho zdravia i zdravia spolužiakov. Z prechádzajúcej prestávky sa žiaci vracajú do tried 3 minúty pred začiatkom vyučovacej hodiny;
  • Žiak má vždy vystupovať voči dospelým slušne (voči pedagogickým i nepedagogickým pracovníkom), ako aj voči spolužiakom;

 

Správanie žiaka v školských priestoroch v čase mimo vyučovania

  • Žiak sa môže zdržiavať v školských priestoroch v čase mimo vyučovania len pri jeho účasti na popoludňajších akciách triedy alebo školy;
  • Žiak sa prezúva do hygienicky neškodných prezuviek aj na mimo-vyučovacie aktivity v škole;
  • Na akciách dodržiava pokyny pedagogického dozoru;
  • Žiakom nie je dovolené pohybovať sa v iných priestoroch, ako je priestor určený na popoludňajšiu aktivitu;
  • Na akcii sa zúčastňuje aktívne, dodržiava na nej pravidlá slušného správania;
  • Po skončení akcie sa zbytočne nezdržiava v školskej budove ani pred školskou budovou;
  • Na popoludňajšiu záujmovú činnosť prichádza žiak 5 minút pred jeho začiatkom. Žiaci čakajú na vyučujúceho v šatni školy alebo na mieste, ktoré im určil vedúci záujmového útvaru;
  • Na činnosti, ktoré organizuje škola, sa žiaci zhromažďujú na mieste a v čase určenom vyučujúcim a schváleným riaditeľkou školy.

Používanie mobilných telefónov

  • Ak počas vyučovania nesmie mať aktívny mobilný telefón! Prikazuje to vyhláška MŠVVŠ SR 320/2008 z 23. júla 2008 o základnej škole § 20 odsek 7. Mobilný telefón musí byť počas vyučovania vypnutý. Zakazuje sa dobíjať mobilné telefóny v škole!
  • Ak žiak poruší toto nariadenie, mobilný telefón vypne, toto porušenie ŠP bude zaznamenané v IŽK. V prípade nerešpektovania tohto zákazu učiteľ telefón zoberie odovzdá ho TU. TU informuje rodiča o porušení školského poriadku ich dieťaťom a po oznámení rodičovi / zákonnému zástupcovi žiaka bude žiakovi udelené výchovného opatrenia. Následne TU vráti mobil rodičom.
  • Použitie mobilného telefónu v škole je možné len za nasledovných podmienok:
  • Žiak ho môže používať len v odôvodnených prípadoch na kontakt s rodičmi, ak nie je iná možnosť;
  • Použitie mobilného telefónu oznámi žiak dozor konajúcemu učiteľovi, prípadne inému vyučujúcemu;
  • Na iné účely nesmie žiak mobilný telefón používať (napr. fotografovanie, nahrávanie, hry, SMS, ...);
  • Mobilné telefóny sa nesmú používať ani ako kalkulačka;
  • Počas vyučovania aj počas pobytu v ŠKD musí byť mobilný telefón žiaka vypnutý;
  • Počas vyučovania v odborných učebniach je zakázané používať vlastné USB – kľúče a CD – nosiče bez povolenia vyučujúceho;
  • Škola nezodpovedá za poškodenie alebo stratu mobilného telefónu ani iného elektronického zariadenia, ktoré si žiak prinesie do školy.

Povinnosti týždenníka

  • Týždenníkov menuje TU;     
  • Pred vyučovaním zotrú tabuľu, pripravia kriedy a iné potreby na vyučovanie,
  • Na začiatku každej vyučovacej hodiny hlásia neprítomných žiakov,
  • Cez prestávky vetrajú a čistia tabuľu,
  • Po skončení vyučovania zotrú tabuľu, kriedu, špongiu a ostatné pomôcky uložia, zatvoria okná a skontrolujú čistotu v triede,
  • Ak do 5 minút od začiatku hodiny nepríde do triedy vyučujúci, ich povinnosťou je upozorniť na to vedenie školy
  • Počas malých prestávok týždenníci zotierajú tabuľu suchou handrou;
  • Počas veľkej prestávky a po vyučovaní zotierajú týždenníci tabuľu mokrou hubkou;
  • Prinášať a odnášať učebné pomôcky podľa pokynov vyučujúcich;
  • Starať sa o čistotu tabule a dohliadať na poriadok v triede po skončení každej vyučovacej hodiny;
  • Hlásiť TU poškodenie inventára triedy;
  • Dozrieť na to, aby po poslednej vyučovacej hodine učebňa zostala v primeranom poriadku, (utretá tabuľa, pozbierané papiere, stoličky vyložené na laviciach, zatvorené vodovodné kohútiky, zhasnuté svetlá).

 

 Odchod žiakov zo školy

  • Po skončení poslednej vyučovacej hodiny si každý žiak uloží svoje veci do tašky a je povinný poupratovať svoje miesto a vyložiť na lavicu svoju stoličku;
  • Týždenníci očistia tabuľu, zatvoria okná, uzavrú vodovodné kohútiky a vypnú osvetlenie;
  • Na pokyn učiteľa žiaci opustia triedu, na chodbe pri šatni sa prezujú, uložia si prezuvky do skrinky, zoradia sa do dvojstupu a pod vedením učiteľa buď opustia budovu školy alebo pôjdu na obed do ŠJ;
  • Ak je v súrnych prípadoch potrebné, aby žiak opustil budovu školy počas vyučovania, môže tak urobiť iba, ak si ho rodič - zákonný zástupca príde osobne vyzdvihnúť. Pred odchodom z učebne žiak zanecháva svoje miesto upravené podľa pokynov učiteľa;
  • Zdržiavať sa bez dozoru v budove školy nie je dovolené;
  • Žiak stravujúci sa v školskej jedálni si uloží veci v šatni a disciplinovane odíde do jedálne kde čaká na vydanie stravy. Počas obeda dodržiava zásady kultúrneho stolovania. Do školskej jedálne vstupujú len žiaci, ktorí sa tu stravujú. Po naobedovaní sa žiak odchádza domov, prípadne na krúžkovú činnosť;
  • Pri školskej jedálni si žiaci kabáty, bundy, svetre, vetrovky zavesia na vešiak. Lavičky slúžia na sedenie, preto si školské aktovky žiaci ukladajú pod lavičky. Na to dohliada vyučujúci, ktorý mal so žiakmi poslednú vyučovaciu hodinu;
  • Zo školského klubu môže žiak odísť sám len na písomné vyžiadanie rodiča, v ostatných prípadoch si po žiaka prídu rodičia, rodinní príslušníci osobne;
  • Zo školskej akcie môžu žiaci odísť so súhlasom učiteľa domov. Miesto rozchodu musí byť určené tak, aby zabezpečovalo neohrozený návrat žiakov domov;
  • Ak má žiak poslednú vyučovaciu hodinu telesnú a športovú výchovu, svoj priestor v triede si žiak uprace pred hodinou telesnej a športovej výchovy. Na to dohliadnu týždenníci. V prípade ak žiaci nesplnia túto povinnosť Školského poriadku, upozornia na túto skutočnosť TU;
  • Ak má žiak poslednú hodinu TSV, po hodine sa žiak v šatni prezlečie a vyučujúci TSV žiakov odprevadí z budovy školy alebo na obed do ŠJ.

 Iné povinnosti žiaka

  • Všetky písomnosti a potvrdenia žiak vybavuje prostredníctvom TU.
  • Ak žiak zistí stratu svojej veci, oznámi to TU, ktorý urobí ďalšie opatrenia. Po preverení straty uhradí poistenému žiakovi škodu poisťovňa.
  • Počas pobytu v škole a na školských podujatiach je žiakom prísne zakázané fajčiť, používať alkoholické nápoje a iné zdraviu škodlivé látky. Porušenie je riešené výchovným opatrením alebo znížením známky zo správania.
  • Kolektívy tried sú povinné udržiavať svoju triedu a šatňu v čistote. V prípade nalepených žuvačiek, čiernych šmúh na podlahe, popísaných lavíc a stoličiek a iného znečistenia TU zabezpečí raz za mesiac jeho odstránenie žiakmi triedy.
  • Žiaci sú povinní šetriť školské zariadenie, šetrne zaobchádzať s učebnicami a učebnými pomôckami, nepoškodzovať, neničiť, nepremiestňovať školský majetok, neznečisťovať školské prostredie, nepísať po laviciach, stenách a dverách v sociálnych zariadeniach.
  • Žiaci sú povinní ihneď nahlásiť TU zmenu svojho trvalého alebo prechodného bydliska, prípadne iné zmeny v základných osobných údajoch.

 Starostlivosť o učebnice, učebné pomôcky a školské zariadenia

  • Žiak je povinný šetriť školskú budovu, všetko vonkajšie a vnútorné zariadenie. Akékoľvek poškodenie, či z nedbanlivosti alebo úmyselné, je rodič žiaka povinný v plnej miere uhradiť. Ak sa nezistí vinník, škodu nahradí kolektív triedy;
  • Každý žiak je povinný mať učebnice a zošity riadne zabalené. Ak žiak poškodí učebnicu v priebehu školského roka, musí poškodenie uhradiť. Ak učebnicu stratí, musí ju uhradiť;
  • Žiak zachováva svoju žiacku knižku v slušnom a udržiavanom stave počas celého školského roka (iba žiaci 1. stupňa);
  • Ak žiak prechádza z jednej školy na druhú, učebnice vráti škole z ktorej odchádza;
  • Kolektívy tried sa v triedach starajú o estetickú úpravu učebne a sústavnú kontrolu stavu žiackeho nábytku (stoličky, stoly) a ostatného inventára triedy;
  • Poškodenie majetku v správe školy rieši TU so zákonným zástupcom, ktorý je povinný škodu nahradiť.

IX. Oslovenie, pozdravy, komunikácia

  • Žiak oslovuje všetkých zamestnancov titulom pán – pani. Pri prvom stretnutí počas dňa pozdraví každého zamestnanca školy.
  • Ku spolužiakom sa správa priateľsky, oslovuje ich krstným menom.
  • Nepoužíva vulgárne výrazy a nebije sa.
  • Vysmievanie, urážanie, nadradenosť, podceňovanie a fyzické ubližovanie sa považuje za šikanovanie. 
  • Každá urážajúca komunikácia medzi spolužiakmi i za neprítomnosti učiteľa sa považuje za porušenie školského poriadku.

X. Správanie sa žiaka v školskej jedálni

  • Žiak má právo stravovať sa v školskej jedálni. V nej sa žiaci zdržujú len počas podávania stravy. Do jedálne prichádzajú disciplinovane bez tašiek, ktoré majú uložené pod lavičkami pri ŠJ;
  • V jedálni žiaci nebežia, v rade sa nepredbiehajú, pri stole sa správajú disciplinovane a potichu. Dodržiavajú pokyny učiteľov, vychovávateliek, vedúcej ŠJ. Je zakázané poškodzovať zariadenie ŠJ a vynášať riad alebo príbor zo ŠJ;
  • Žiaci sú povinní po zjedení stravy nechať po sebe čisté miesto pri stole, zasunúť stoličku a odniesť všetok použitý riad k okienku na to určenému;
  • Žiaci majú zakázané vynášať stravu zo ŠJ;
  • Šupy z ovocia, servítky a pod. odhadzujú žiaci do koša.

XI. Správanie sa žiaka na verejnosti

Žiak reprezentuje školu aj na verejnosti, preto je povinný slušne sa správať i v čase mimo vyučovania, počas voľných dní i cez prázdniny. Úctivo sa správa k svojim rodičom, súrodencom, priateľom i spolužiakom. Správa sa tak, aby neporušoval zásady spolunažívania a mravné normy.

  • Žiak je zdvorilý voči dospelým občanom, najmä chorým ľuďom a ženám, k starším ľuďom, uvoľňuje miesto v dopravných prostriedkoch. Je pozorný i k telesne postihnutým spolužiakom i občanom. Podľa potreby im ochotne pomáha.
  • Na cestách, na uliciach i na križovatkách dodržiava dopravné predpisy. V mestách sa riadi pokynmi príslušníkov dopravných orgánov alebo svetelnými signálmi.
  • Nesmie sa zdržiavať v podnikoch verejného stravovania, v ktorých sa podávajú alkoholické nápoje, dlhšie ako potrebuje na konzumáciu objednaného jedla a nealkoholického občerstvenia.
  • Ak žiak verejne vystupuje, je povinný o tom informovať TU, kvôli prehľadu o mimoškolskej aktivite žiaka.
  • Žiaci, ktorí sa v škole i mimo nej správajú príkladne, ktorí si plnia svoje povinnosti, prípadne vykonávajú statočný čin, môžu dostať odmeny a pochvaly.
  • Žiak sa nesmie zapájať do stretnutí so skupinami mládeže, ktoré vykonávajú trestnú alebo inak spoločensky škodlivú činnosť.
  • V kontakte s cudzími ľuďmi je opatrný.
  • Žiak je povinný i mimo školy chrániť si svoje zdravie; sú mu zakázané všetky činnosti, ktoré sú zdraviu škodlivé (napr. fajčenie, pitie alkoholických nápojov, používanie zdraviu škodlivých látok, dlhodobá návšteva počítačových herní a pod.),
  • Pred skončením vyučovania žiaci nesmú bez dovolenia vychádzať zo školskej budovy a areálu školy (napr. do obchodu ...).

XI. Starostlivosť žiaka o svoj vzhľad

  • Žiak prichádza do školy a na všetky školské a mimoškolské podujatia oblečený a upravený vhodne a čisto. Dbá na svoju osobnú hygienu a zovňajšok, v čistote udržiava hlavne ruky a vlasy. Výstredné oblečenie, nápadná úprava vlasov, líčenie tváre a výstredná úprava nechtov, nosenie drahých šperkov a piercingu je neprípustné.
  • Zo zdravotných dôvodov nie je povolené používať na prezutie v škole botasky, tenisky a cvičky a obuv s čiernou podrážkou.
  • Každý žiak je povinný mať v škole hygienické vrecúško s toaletnými potrebami.
  • Žiaci v škole nesmú nosiť na hlavách čiapky.
  • Na hodinách telesnej a športovej výchovy je žiak oblečený do športového úboru.

 

XII. Povinnosti žiaka mimo školy

  • Na školských výletoch, exkurziách a akciách mimo školy, sa žiak správa spôsobom, ktorý robí česť a dobré meno škole.
  • Úctivo a zdvorilo sa správa k rodičom, priateľom, pedagogickým a ostatným zamestnancom školy. Pri stretnutí ich úctivo pozdraví.
  • Žiak sa správa priateľsky ku svojim spolužiakom a pomáha im v práci, slušne sa vyjadruje.
  • Žiak je pozorný a ochotný k starším, chorým ľuďom a ženám. Uvoľní im miesto v dopravnom prostriedku.
  • Žiak základnej školy môže navštevovať iba podujatia vhodné pre mládež do 15 rokov.

Novinky

Kontakt

  • Základná škola
    Severná 21
    045 01 Moldava nad Bodvou
  • Škola: 055 / 460 31 09
    Hospodárka školy: 055 / 489 80 99
    Mobil škola: +421 903 128 532
    Vedúca ŠJ: 055 / 460 24 89
    Mobil vedúca ŠJ: +421 903 165 019

Fotogaléria