Na hodinách prírodovedy tretiaci s p.uč. PaedDr. E. Budzákovou a Mgr. E. Hutkayovou skúmali, pozorovali a pokusmi overovali vlastnosti vody. Výskumnými aktivitami zisťovali, ako sa mení skupenstvo vody, pozorovali ako vo fľaši vzniká hmla, rosa a dážď. Pokusmi overovali, ako funguje kolobeh vody v prírode. Zisťovali, ktoré látky plávajú na hladine vody, a ktoré neplávajú, klesajú ku dnu. Cieľom výskumných aktivít bolo rozvíjať schopnosť pozorovať s porozumením prostredníctvom využívania všetkých zmyslov a jednoduchých nástrojov. Zážitkové aktivity realizované na vyučovacích hodinách napomáhajú žiakom lepšie si predstaviť javy prebiehajúce v prírode a hlavne navodzujú u nich radosť a zážitok.
„Očarujúci svet knižných príbehov, rozprávok a básní“ bola témou tohtoročného projektu Záložka do knihy spája školy. Ako po iné roky, aj tento školský rok sme sa do tohto projektu zapojili. Na hodinách SJL žiaci vyrábali záložky. Spoločne sa žiakom 1.aj 2.stupňa podarilo vyrobiť 140 ks záložiek, ktoré sme odoslali našej pridelenej partnerskej škole – ZŠ Branč do okresu Nitra. Tento projekt bol podporený aj doplnkovými aktivitami, ktorými sme žiakov inšpirovali pri tvorbe záložiek, aby bola téma projektu dodržaná. Sprievodnými kreatívnymi čitateľskými aktivitami boli napr. Čaj v knižnici, Čítanie a dramatizácia rozprávok či 24 hodinový deň komiksov. Po obdržaní záložiek od našich západných kamarátov sme si zrealizovali v školskej knižnici aj výstavu záložiek partnerskej školy, ktorú sme doplnili októbrovým čajom, keďže sa stal veľmi obľúbenou súčasťou našich literárnych hodín. Ďakujeme všetkým pani učiteľkám 1.stupňa a pani učiteľkám vyučujúcim SJL, ktoré našich žiakov vedú k tvorivému čítaniu. Ďakujeme aj našej pani vedúcej ŠJ a pani kuchárkam, bez ktorých by sme si takto hodiny literatúry spríjemniť nevedeli. Nech je teda očarujúci svet nielen knižných príbehov, ale aj ten náš, skutočný svet.
Občianske združenie PODAJ ĎALEJ PREŠOV už 4. rok prichádza s milou myšlienkou PODAJ ĎALEJ PONOŽKY a celá kampaň nesie názov PONOŽKOVÝ OKTÓBER, ktorého cieľom je pomôcť ľuďom bez domova prežiť zimu. Veľa týchto ľudí, žije na ulici a presúvajú sa pešo.
Na vlastných nohách. V zime, v lete, v daždi, v teple, v snehu.
Na zapojenie sa do našej aktivity vám stačí málo. Hlavne chuť pomáhať.
Každé ráno pri vstupe do školy Vás budú čakať “Veľkí kamaráti“ s krabicou, do ktorej môžete vložiť nové, nepoužité ponožky rôznych veľkostí, ale hlavne skôr pánske, keďže ich je viac, ale aj dámske a detské.
Ďalšie zberné miesta: Drogéria MAXOL PLUS na Hlavnej ulici 165 v Moldava nad Bodvou.
MŠ Štvorlístok, Hviezdoslavova 198, Moldava nad Bodvou
Môžete osloviť svojich kamarátov, príbuzných a známych, aby sa tiež zapojili.
Ponožkám zdar a Ponožkovému októbru zvlášť!
V dňoch 5. a 7. októbra naša škola opäť zorganizovala zber papiera. Spolu sme na jeseň nazbierali 14 432,5 kg papiera, čo je v priemere na žiaka 53,85 kg. V jesennej časti zberu papiera sa na 3. mieste umiestnila 3.B trieda, ktorá pod vedením p. triednej učiteľky Mgr. E. Hutkayovej nazbierala 1 465 kg papiera (priemer na žiaka - 81,39 kg). 2. miesto obsadili žiaci 5. A triedy pod vedením p. učiteľa Mgr. Ľ. Koteleša nazbierali spolu 1 254 kg (priemer na žiaka – 83,60 kg). Víťazom jesenného zberu papiera sa stala 8.A trieda p. uč. Mgr. L. Stone. Jej žiaci nazbierali 1 618,5 kg papiera (priemer na žiaka - 95,21 kg).
SRDEČNE BLAHOŽELÁME.
Koncom školského roka budú odmenení aj žiaci, ktorí nazbierali najviac kilogramov papiera. 3. miesto v jesennom zbere papiera patrí Gedeonovej Emme z 8.B triedy (530,0 kg), 2. miesto obsadil Mathe Derek z 2.A triedy (584 kg) a najviac papiera v jesennom zbere 2021/2022 nazbierala Draskoczyová Petra z 8.A triedy (801 kg). Ďakujeme všetkým rodičom, starým rodičom, známym, priateľom školy, všetkým učiteľom a p. školníkovi za pomoc a podporu pri tejto našej aktivite.
Matematika je pre mnohých žiakov niekedy náročná, a tak v rámci Týždňa zdravej výživy sme sa snažili žiakom 7.A triedy, s pani učiteľkou Mgr.Z.Liptákovou, práve učivo Zlomky uľahčiť a zároveň aj osladiť. Žiaci riešili zlomkové zadanie skupinovou prácou. Skupiny tvorili rôzne počty žiakov. Ovocie krájali a rozdeľovali na rovnaké časti podľa počtu žiakov v danej skupine. Rozdelené kúsky ovocia si zapisovali ako zlomky, no a následne po precvičení si zlomkov, hodinu matematiky ovocím aj osladili a učivo Zlomky si spríjemnili. Prepojili sme tak matematiku (zlomky) so zdravou výživou, poukázali sme aj na to, kde všade okolo nás sa zlomky nachádzajú, stačí ich vedieť len správne rozdeliť a zapísať. Týmito ovocnými zlomkami žiaci zvládli predstavu o zlomkoch na výbornú. Šli na to predsa nielen logicky, ale i zdravo. A to nás veľmi teší.
Počas prvého týždňa v mesiaci október sa žiaci 1.A a 1.B triedy pod vedením triednych učiteliek Mgr. Chovancovej a Mgr. Dubinskej venovali téme „Svetový deň ochrany zvierat“.
Zvieratá majú nezastupiteľnú úlohu v prírode, ale aj v živote človeka. V dnešnej dobe sa v našich domácnostiach omnoho častejšie objavujú ako „zvierací maznáčikovia“, o ktoré sa deti s radosťou starajú. Do školy si však žiaci doniesli svoje obľúbené plyšové zvieratko a predstavili ho spolužiakom.
Túto tému si taktiež priblížili na vyučovacích hodinách rôznymi zábavnými hrami a náučnými aktivitami. Pozreli si prezentáciu „O ochrane zvierat“. Zaspievali si pesničku o zvieratkách. Priraďovali správne začiatočné písmená, či slabiku k zvieratám, určovali ich počet a poradie. V hádankách hľadali ukryté zvieratá a taktiež sa snažili správne poskladať ich obrázky.
Na záver svoje obľúbené zvieratká nakreslili. Žiakom sa veľmi darilo a za svoju šikovnosť dostali aj odmenu.
Koncom septembra si naša škola pripomenula „Deň Eura“ netradične, a to rôznymi zábavnými a hlavne poučnými aktivitami pre žiakov 2.-4.ročníka. Klasické hodiny vymenili za tvorivé aktivity so spoločným menovateľom – EUROM.
Počas nich žiaci spoznávali našu peňažnú menu: históriu, mince, bankovky, ochranné prvky bankoviek, eurozónu, výhody eura. Riešili rôzne slovné úlohy zamerané na finančnú gramotnosť. Zahrali sa na obchod, vyrábali cenovky, nakupovali, učili sa správne vydať peniaze, rozmeniť ich na drobné. Uvedomili si pri tom hodnotu peňazí, dôležitosť šetriť, sledovať ich spotrebu. Vytvorili si výstavku s vlastnými bankovkami. Navrhli si vlastné peňaženky. Zahrali si Europexeso a vyskladali symbol eura z euromincí. Druháci si pozreli aj pobočky bánk v našom meste.
Chápanie hodnoty peňazí je pre praktický život viac ako potrebné už v školskom veku, aby si v budúcnosti žiaci vedeli riadiť vlastné financie čo najzodpovednejšie a najoptimálnejšie. Niet pochýb o tom, že čo sa v detstve naučia, to využijú v budúcnosti.
Peknú a vzácnu zbierku euromincí a starých bankoviek, ktoré veľmi zaujali žiakov, nám zapožičal pán Ing. M.Tremba.Ďakujeme pánovi P. Bernáthovi z Prima Banky a pani Ing. M.Paulinskej z ČSOB za podporu tejto akcie, a p. uč. Mgr.S.Strámovej, Mgr. J.Trembovej, Mgr. E.Hutkayovej a PaedDr. E. Budzákovej za pestrú paletu aktivít zameranú na rozvoj finančnej gramotnosti našich žiakov.
V piatok 24.9.2021 sa konal 15. ročník populárnej akcie „Noc výskumníkov“, ktorej sa každoročne zúčastňuje aj naša škola. Hlavný organizátor podujatia, Slovenská organizácia pre výskumné a vývojové aktivity, v spolupráci so Slovenskou akadémiou vied, portálom EurActiv.sk a Centrom vedecko-technických informácií SR, opäť pripravili bohatý a maximálne pestrý program. Mottom 15. ročníka bolo „Vyskúšaj to, je to veda!“ . V úvode aktivity sme si vypočuli príhovor prezidentky SR a ministra školstva SR.
Pre našich žiakov sme vybrali témy, ktoré im rozšírili už nadobudnuté vedomosti v rámci vyučovania. Žiaci 9. ročníka mali možnosť využiť poznatky z Genetiky a pochopiť, ako pracujú genetici v praxi. Bolo potešením vidieť na ich tvárach, že rozumejú odborným pojmom, ktoré genetičky v prednáške používali. Šiestaci si prehĺbili poznatky o lišajníkoch – boli veľmi pozorní a zapisovali si, čo ich zaujalo. Piataci si s pani učiteľkami vyskúšali teoreticky i prakticky pokusy – najskôr detsky a veríme, že v budúcnosti vedecky. Pani učiteľka Zita Szalontay, ktorá v škole aktivitu organizovala, ďakuje za aktívnu pomoc pani učiteľkám Klaudii Džerenga, Márii Sýkorovej, Retáte Balážovej a Zuzane Liptákovej. Tešíme sa na ďalší ročník Noci výskumníkov!
3.október je venovaný komiksom. Zmyslom 24 – hodinového dňa komiksov je vytvoriť 24 stranový komiks za 24 hodín. Preto sme pri tejto príležitosti na hodine literatúry navštívili mestskú knižnicu so žiakmi piatych ročníkov. Pani knihovníčka, Darina Zsarnai, nás srdečne privítala a priblížila žiakom význam 24 – hodinového dňa komiksov. Pripravila pre našich žiakov komiksový kútik, ktorý si s veľkým nadšením mnohí prezreli a komiksy si aj prečítali. Ďalšou komiksovou aktivitou bola spoločná tvorba obrázkového príbehu na tému „Život na Severnej“. Každý jeden žiak do tohto komiksu prispel svojím obrázkom i textom v bublinách, a tak sa im podarilo vytvoriť 24 obrázkový príbeh zo života našej školy. V závere žiakov pani knihovníčka odmenila čitateľským kalendárom. Ďakujeme mestskej knižnici za výbornú spoluprácu. Poďakovanie patrí aj našim pani učiteľkám Mgr.M.Sýkorovej a Mgr. L. Stone. Aj takýmto spôsobom sa snažíme podporiť pozitívny vzťah žiakov ku knihám i ku knižnici.
Pri príležitosti ETM vyhlásilo CVČ Cvrček výtvarnú a literárnu súťaž. Do výtvarnej časti prispeli svojimi dielami žiaci I.stupňa na tému Svetový deň bez áut. Víťaznými prácami v tejto kategórii sa stali práce žiačok Lilian Korosi 2.A a Lilien Sebestyén 3.B. Do literárnej časti prispeli svojimi slohovými prácami žiaci siedmeho, ôsmeho a deviateho ročníka. Porota ocenila prácu Samanthy Hudákovej 9.B a Michala Hoďu 9.A triedy. V kategórii „Dospelí“ bola ocenená tvorba pani učiteľky Mgr.M.Sýkorovej. Všetkým našim šikovným žiakom aj pedagógom, ktorí sa svojou prácou zapojili do tejto súťaže, srdečne blahoželáme. Ďakujeme pani riaditeľke CVČ Cvrček Mgr.M.Tóthovej za kreatívne a krásne aktivity i možnosti neustále sa rozvíjať a podporovať literárne, výtvarné či technické zručnosti našich žiakov.
Vážení rodičia, milí žiaci.
V pondelok 27.9.2021 sa pre žiakov 2. stupňa uskutoční teoretická časť účelového cvičenia v rozsahu 5. vyučovacích hodín. V utorok, 28.9.2021 sa iba v prípade PRIAZNIVÉHO POČASIA uskutoční pre žiakov 2. stupňa praktická časť účelového cvičenia. Pobyt a pohyb v prírode bude za dodržania všetkých hygienických a epidemiologických opatrení. Triedy sa nebudú premiešavať. Prosíme rodičov, aby u svojich detí dohliadli na oblečenie vhodné na pobyt v prírode. V prípade nepriaznivého daždivého počasia bude prebiehať riadne vyučovanie podľa rozvrhu hodín.
Vážení rodičia.
Vzhľadom na neustále sa zhoršujúcu situáciu ohľadom pandémie koronavírusu sa Plenárne rodičovské združenie neuskutoční.
Triedne rodičovské združenia sa uskutočnia online 27.9.2021 cez platformu TEAMS alebo GOOGLE MEET, po dohode s triednymi učiteľmi. Na zasadnutiach bude potrebné zvoliť si zástupcu triedy do Rady rodičovského združenia. Následne v utorok 28.9.2021 vedenie školy prostredníctvom e-mailu pozve zástupcov z jednotlivých tried na prvé zasadnutie Rady rodičovského združenia, ktoré sa uskutoční 29.9.2021 so začiatkom o 16,30 hod. Členom RRZ budú zaslané prihlasovacie údaje, ktorými sa budú môcť prihlásiť na online zasadnutie RRZ. Podrobné informácie o čerpaní rozpočtu RRZ za minulý školský rok budú zverejnené na web stránke školy v kolónke Rada rodičovského združenia.
Za pochopenie ďakujeme.
Vedenie školy.
Dňa 21.9.2021 zorganizovalo MsKS v spolupráci s Centrom voľného času Cvrček v rámci Európskeho týždňa mobility zaujímavé každoročné podujatie pre žiakov moldavských škôl pod názvom Spoznaj svoje mesto. Zúčastnilo sa ho aj 4členné družstvo žiakov 6.A triedy našej školy v zložení Anna Csontosová, Natália Trembecká, Patrik Beteg a Viliam Szilasi v doprovode p. učiteľky A. Sabovej. Družstvá prechádzali centrom Moldavy a na siedmych rôznych stanovištiach spoznávali kúsok z histórie nášho mesta. Museli plniť rôzne zaujímavé úlohy a zodpovedať na otázky. Pri tomto podujatí nešlo o to, kto bude prvý, nešlo o čas, ale skôr o to, aby sa naši žiaci hravou formou dozvedeli veľa zaujímavých informácií o našom meste, popritom sa prešli. A to sa podarilo. Žiaci sa vracali späť do školy spokojní a plní dojmov, ale i nových vedomostí.
Tomu, kto sleduje stránku našej školy iste neušlo, že všetci, ktorí v nej pôsobíme sa snažíme vylepšovať nielen výchovno-vzdelávací proces, ale zveľaďovať tak interiér, ako aj exteriér školy. Ako škola máme bohaté skúsenosti v projektoch, ktoré sú rôzne zamerané. Medzi našimi úspešnými projektmi v školskom roku 2020/21, boli aj projekty TESCA "Vy rozhodujete, my pomáhame" (800,- €) a projekt Nadácie VOLKSWAGEN Slovakia - "Projekty dobrovoľníkov" (1000,- €). Finančná podpora týchto dvoch nadácií bola v sume 1 800,- €. Ich spoločným cieľom bolo skrášľovanie školského dvora, a to opravou starého oplotenia. V týchto dňoch sa nám podarilo úspešne dojsť do cieľa a výsledok je viditeľný. Posúďte sami.
Dovoľte nám poďakovať sa našim rodičom p. Maruščákovi za zabezpečenie nových plechov na oplotenie, ďakujeme p. Lengyelovi, ktorý nám pomáhal odstrániť staré plechové dielce a v neposlednom rade p. Ajdinoskému, ktorý nám jednak zasponzoroval materiál na opravu betónového múrika a jednak ho aj opravil. Veľmi si vážime Vašu pomoc a ĎAKUJEME.
Už teraz máme predstavu o ďalšom skrášľovaní tentokrát interiéru školy. Nechajte sa prekvapiť.
Predtým:
Potom:
Po nekonečných pandemických dňoch, ktoré sme strávili zatvorení doma, sme dnes opäť obnovili tradíciu športových a pohybových aktivít na našej škole. Školský rok už tradične začíname aktivitou v rámci Európskeho týždňa mobility Na kolesách za zdravím. Zúčastnilo sa jej 115 žiakov, rodičov, starých rodičov a učiteľov. Cieľom tejto akcie bolo uvedomiť si, aký je pohyb dôležitý. Deti prichádzali na bicykloch, korčuliach, kolobežkách. Po absolvovaní vytýčenej trasy v areáli školy bol každý účastník odmenený za svoju snahu nielen dobrým pocitom, že urobil niečo pre svoje zdravie, ale aj krásnym zdravým červeným jabĺčkom a ovocným džúsom.
Dnes, 16.9.2021, sa pätnásti žiaci našej školy spolu s pani učiteľkami Mgr. L. Stone a Mgr. Z. Prokopovou zúčastnili EURÓPSKEHO DŇA JAZYKOV, ktorý každoročne organizuje FF UPJŠ v Košiciach. Zúčastneným predstavili jednotliví lektori rozmanitými a zaujímavými metódami 8 európskych jazykov, medzi ktorými nechýbala maďarčina, slovinčina, francúzština, taliančina, španielčina, poľština, nemčina a holandčina. Žiaci si prostredníctvom hier a súťaží osvojili aj pár nových slov z rôznych jazykov, ktoré im utkveli v pamäti. Celá akcia bola veľmi inšpiratívna a prínosná pre všetkých zúčastnených. Už teraz sa tešíme na ďalší ročník a nové poznatky, ktoré si z neho naši žiaci odnesú.
Európsky týždeň športu je iniciatívou Európskej komisie na podporu športu a fyzickej aktivity v celej Európe. Napriek všetkým okolnostiam aj tento rok sa naša škola aktívne zapojila už do 7. ročníka tohto projektu. Hlavnú tému kampane výstižné „#BeActive“ každoročne napĺňame rannou rozcvičkou pred budovou školy. Zúčastnili sa na nej všetci žiaci I. aj II. stupňa. Spoločne pomáhame vzbudiť záujem o šport, ktorý vnáša do života systematickosť, pevnú vôľu, kondíciu, cieľavedomosť i emócie. Vďaka nemu sa posilňuje imunita. Preto je dôležité, aby sa stal pohyb súčasťou bežného života aj našich žiakov. Pohyb to je predsa radosť, zdravie, elán a dobrá nálada!
Za realizáciu sviežej rozcvičky na úvod dnešného dňa ďakujeme p. uč. Mgr. Ľ. Kötelešovi a Bc. P. Kὂrössyovej.