Vážení rodičia,
radi by sme vás informovali, že v tomto školskom roku pôsobí na našej základnej škole školský podporný tím. Členovia tímu poskytujú všetkým žiakom podporu a spolu s učiteľmi sa starajú o bezpečné prostredie školy, o zlepšovanie vzťahov a sociálnej klímy v triedach, o rozvoj emocionálnej inteligencie, sociálnych kompetencií a zručností detí. Školský podporný tím pôsobí na škole v súlade s § 84a zákona č. 138/2019 Z. z. o pedagogických a odborných zamestnancoch a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov.
V školskom roku 2024/2025 zavádza škola do výchovno-vzdelávacieho procesu vytvorenie školského podporného tímu.
Podpora školského podporného tímu v škole
Do výchovno-vzdelávacieho procesu škôl vstupujú žiaci s rozmanitými potrebami. Reflektovanie týchto potrieb si vyžaduje efektívnu koordinovanú prácu PZ a OZ, ale i všetkých, ktorí učiacim sa poskytujú v prostredí škôl a školských zariadení starostlivosť, pomoc a podporu. Pre rozvoj jedinečného potenciálu všetkých členov komunity školy je žiadúce vytvárať priaznivé podmienky na implementáciu inkluzívnych hodnôt. „Nástrojom“ smerovania školy k inklúzii je vytvorenie ŠPT. Efektívne fungujúci ŠPT zabezpečí dostupnosť a kvalitu odbornej starostlivosti pre žiakov a podporu pre ich zákonných zástupcov priamo v škole. Zároveň je prostredníctvom ŠPT poskytovaná podpora pre PDG zamestnanca školy a všetkých účastníkov výchovno-vzdelávacieho procesu.
Zloženie ŠPT
ŠPT je tím, v ktorom systematicky a koordinovane spolupracujú školský špeciálny pedagóg odborní zamestnanci a iní pedagogickí zamestnanci. Na škole bude vytvorený ŠPT pozostávajúci z:
Hlavné úlohy ŠPT
Hlavnou úlohou ŠPT bude najmä:
Činnosť členov ŠPT má prebiehať koordinovane.
Úloha koordinátora ŠPT vo vzťahu k vedeniu školy
Kompetencie koordinátora ŠPT sú uvedené v § 38 ods. 7 zákona 138/2019 Z. z. Vo vzťahu k vedeniu školy koordinátor plní aj ďalšie úlohy. Priebežne informuje vedenie školy o činnosti tímu, oboznamuje ho s plánovanými aktivitami a postupmi práce, sumarizuje a vyhodnocuje efektivitu realizovaných aktivít, komunikuje vedeniu potreby a požiadavky tímu a zároveň prijíma podnety a požiadavky vedenia na ŠPT a vedením školy minimalizuje chybné postupy, nedorozumenia a naopak zabezpečuje plynulé a systematické napĺňanie inkluzívneho vzdelávania na škole. Ak si to vyžaduje situácia, riaditeľka školy vstupuje do činnosti ŠPT a túto činnosť priamo koordinuje.
V rámci ŠPT koordinátor koordinuje a systematicky sumarizuje jeho aktivity a vyhodnocuje ich efektivitu z hľadiska možných duplicitných intervencií a pod. Zabezpečuje súčinnosť členov tímu s PZ a koordináciu ich spolupráce so ZZ žiakov a zariadeniami poradenstva a prevencie. Zároveň vedie stretnutia tímu, prináša podnety (od ďalších členov školskej komunity), má na starosti vedenie agendy. Koordinátor ŠPT je účastníkom pracovných porád a PDG rád na úrovni vyššieho manažmentu školy, na ktorých môže prezentovať návrhy na činnosti a aktivity, ktoré môže organizovať v rámci zlepšenia školskej klímy. Konkrétna forma a interval poskytovania informácií RŠ o činnosti ŠPT je na vzájomnej dohode (napr. 1x mesačne, podľa potreby aj častejšie).
Štart činnosti ŠPT
Jedným z predpokladov úspešného štartu činnosti ŠPT je zladenie sa členov ŠPT a vedenia školy vo vzájomnej komunikácii a kooperácii. Vedenie školy spolu s členmi ŠPT potrebujú:
Potreba úpravy vzniku a činnosti ŠPT vo vnútorných predpisoch školy
ŠPT predstavuje nový prvok v organizačnej štruktúre školy. Vznik a činnosť ŠPT, ciele a vízie sú zapracované v týchto dokumentoch školy:
Na akúkoľvek komunikáciu o žiakoch (o zdravotnej anamnéze, školských výsledkoch, rodinnej situácii, aktuálnom psychickom stave a pod.) sú pevne stanovené rámce. Riaditeľka školy zdôrazňuje nutnosť dodržiavať všetky právne predpisy, ktoré súvisia s témou mlčanlivosti a dodržiavania etického kódexu (uvedené najmä v školskom zákone č. 138/2019 Z. z.). Nevedú sa rôzne diskusie o žiakoch na nevhodných miestach (chodba, jedáleň a i.), keďže na škole je vyhradená miestnosť, kde sa môžu členovia ŠPT, PDG zamestnanci a zákonní zástupcovia v súkromí porozprávať.
Odporúčaná dokumentácia pre členov ŠPT
Na získanie prehľadu o činnosti ŠPT je dôležité, aby si jeho členovia viedli záznamy. Rezortné právne predpisy neurčujú presnú podobu týchto dokumentov, ich obsah a forma sú v plne v kompetencii ŠPT.
Odporúča sa, aby si členovia ŠPT viedli počas šk. roka nasledujúcu dokumentáciu:
Okrem spomenutých záznamov z práce ŠPT je potrebné evidovať aj každú odbornú činnosť jednotlivých členov ŠPT (so žiakmi, s PZ, ZZ, externými inštitúciami a pod.) Záznamy o činnosti slúžia na:
Ak sa na škole objaví podozrenie na šikanovanie a do riešenia situácie bude zapojená aj polícia resp. iné inštitúcie, škola môže byť vyzvaná na zdokumentovanie doposiaľ realizovaných postupov. Užitočný zdroj informácií v takomto prípade predstavujú aj záznamy vedené členmi ŠPT.
Kto je členom nášho tímu?
Koordinátorka pre prácu so žiakmi s ŠVVP - Mgr. Renáta Balážová
Školská špeciálna pedagogička - Mgr. Veronika Bartóková
Výchovná poradkyňa - Mgr. Renáta Ovseníková
Pedagogické asistentky - Bc. Sabína Kozelová
- Sára Hrutkaiová