Logo projektu O projekte Partneri Vianočné pozdravy Prezentácie Míting Litva Míting Portugalsko Míting Taliansko Míting Slovakia Míting Poľsko Míting Estónsko Reporty žiakov

Míting Estónsko

6. míting - Krátkodobé stretnutie žiakov - Estónsko

V poradí šiesty míting v rámci realizácie projektu Erasmus+ sa uskutočnil v oblasti vzdelávacích / školiacich aktivít pre krátkodobé výmeny skupín žiakov v partnerskej škole v Estónsku za účasti 4 žiakov, dvoch sprevádzajúcich učiteľov a koordinátorky z našej školy pre realizáciu projektového programu z 8 partnerských škôl v dňoch od 19.- 25.5.2017. Mítingu sa spolu zúčastnilo 20 žiakov a 16 dospelých zo zahraničných škôl a ďalší z hostiteľskej  školy.

Dominantnou úlohou stretnutia boli workshopy pre žiakov, v rámci ktorých sa venovali rôznym technikám tvorby umeleckých výrobkov, napr. v múzeu KUMU- Art museum v Talline tvorili obrazy používaním farieb v štýle moderného umenia. V Estónskom národnom múzeu v Tartu navrhli a do dreva vypaľovali tzv. rodinné symboly – odznaky. Vo vidieckej škole Unipiha Algkool - sa venovali „Land art and outdoor learning“ čiže umeleckému zobrazeniu krajiny s vytvorením obrazov z hliny a vysypávaním piesku. V plnoorganizovanej škole v Kambja sa venovali hudobnému umeniu, kde sa učili hrať na hudobnom nástroji – lýra pod vedením učiteľky HUV hostiteľskej školy. Z každej zo zúčastnených škôl žiaci predviedli krátky program – spev, tanec, do ktorých sa zapájali všetci. Hlavná koordinátorka projektu predstavila „Hymnu projektu“, ktorej hudbu a text sama vytvorila. S prítomnými žiakmi, učiteľmi ju nacvičovala.

Sprievodným programom pre účastníkov mítingu okrem návštev spomínaných múzeí bola prehliadka historických pamiatok v centre hlavného mesta Tallinu, či prehliadka druhého najväčšieho mesta Tartu -  historické centrum, univerzita, parky... Zabezpečili pre nás plavbu po rieke Emajõgi na starobylej lodi Jõmmu. Sviežim a zábavným programom bola návšteva Zábavného parku v Otepää, kde si deti mohli svoju šikovnosť, obratnosť i vytrvalosť  overiť na „veveričkinej dráhe“ v korunách stromov. Počas návštevy dvoch škôl sme získali cenné informácie o školskom systéme i prevádzke škôl v Estónsku. Koordinátori počas svojho pracovného stretnutia sa venovali vyplňovaniu priebežných správ v programe „Mobility Tool“ pre národné agentúry, ako aj harmonogramu ďalších aktivít do konca školského roka, ďalej koordinátorka z gréckej školy informovala kolegov o kontrole priebehu projektu s gréckou NA.

Stretnutie v Estónsku bolo veľmi podnetné, poučné, perfektne zorganizované. Z workshopov - aktivít pre žiakov budeme čerpať nápady, prostredníctvom osvojených metód a postupov vytvoríme na hodinách výtvarnej výchovy podobné umelecké diela, čím naplníme program o „vzájomnom učení sa“ - flip class.

Riaditeľke hostiteľskej školy ďakujeme za krásne zážitky z realizovaných aktivít i podujatí.