Logo projektu O projekte Partneri Vianočné pozdravy Prezentácie Míting Litva Míting Portugalsko Míting Taliansko Míting Slovakia Míting Poľsko Míting Estónsko Reporty žiakov

Míting Portugalsko

2. stretnutie - Krátkodobé stretnutie žiakov - Portugalsko

Začiatkom marca tri učiteľky a dvaja žiaci našej školy vycestovali do Portugalska, kde v rámci projektu Erasmus + zúčastnili 2. Mítingu pre učiteľov a žiakov. Navštívili miestnu školu a stretli sa s ostatnými účastníkmi projektu. V prvý deň nášho pobytu nám hostitelia ukázali svoju školu, učebne, telocvičňu, školský areál. Kým sa učitelia radili o vymieňali skúsenosti o prebiehajúcich aktivitách projektu, žiaci sa zoznamovali pri skladaní origami. Po obede v miestnej školskej jedálni sme boli pozvaní do učebne hudobnej výchovy, kde nám portugalské deti zaspievali a zatancovali niekoľko portugalských folklórnych piesní. Samozrejme, do tanca sme sa zapojili všetci a bola z toho malá veselica. Na druhý deň doobeda sme si obzreli palác vojvodu z Bragancy a po obede portugalskí žiaci pozvali našich žiakov na hodinu informatiky, kde ich naučili, ako editovať fotografie a vyrobiť vyrobiť plagáty. Žiakom sa aktivita veľmi páčila a svoje fotografie premenili na obrázky rôznych potvoriek, škriatkov a čudne vyzerajúcich bytostí. Doobeda tretieho dňa sme sa všetci vybrali do dielne miestneho sochára, medzinárodne známeho umelca, držiteľa niekoľkých umeleckých cien, ktorý nám ukázal svoje diela a opísal a názorne predviedol postup svojej práce. Po obede sa všetci účastníci projektu zišli a oficiálne sme všetci navzájom predstavili svoje krajiny, mestá a školy a odovzdali sme si darčeky. Večer sme boli všetci pozvaní na slávnostnú večeru, kde nás čakalo aj prekvapenie, a to tanečníci a hudobníci z miestneho folklórneho súboru, ktorí nám v tradičných krojoch zaspievali a zatancovali. Do tanca pozvali aj nás účastníkov a bol z toho veľmi vydarený večierok. Zvyšok nášho pobytu sme strávili poznávaním severu Portugalska, navštívili sme mestá Guimaraes, Porto a Braga. Výlet do Portugalska sa veľmi vydaril, naši hostitelia nás milo prijali a výborne sa o nás postarali. Sme radi, že sme mohli spoznať nových ľudí a získali sme priateľov z rôznych krajín Európy.