Ciele súčasnej školy
Vytvoriť prostredie umožňujúce vysokú mieru účasti rodičov prostredníctvom školských samospráv, samotných žiakov a zástupcov zamestnávateľských organizácií na správe vecí výchovy a vzdelávania napr. pri samotnej tvorbe výchovno-vzdelávacích programov.
Vytvoriť prostredie pre zmenu filozofie vzdelávania z tradičného poňatia normatívneho a uniformného charakteru školy na poňatie tvorivo-humanistického prístupu, ktorý vyjadruje celkové zameranie školstva, na kultiváciu osobnosti človeka vrcholiacu tvorivosťou a na humanizmus v zmysle dobra a prosociálneho správania sa človeka; deklarovanie tvorivosti a humanizmu vyjadruje všeľudsky preferované hodnoty; táto zmena filozofie odmieta herbartovské poňatie, ktoré možno považovať za nehumánny a jednostranný intelektuálny výcvik, v ktorom si žiaci osvojujú hotové vedomosti nevyplývajúce z ich vlastnej činnosti pričom sú vzdialené ich skúsenostiam. Žiaci sú ako „teoretickí diváci“, ktorí sú pasívnym predmetom didaktických snáh učiteľa a získavajú jednostranné slovné a knižné vedomosti.
Vytvoriť prostredie pre zmenu spôsobu, metód a foriem výchovy a vzdelávania (napr. prechod od informatívnych explikačných metód k usmerňovaným exploratívnym metódam t.j. k aktívnemu objavovaniu, hľadaniu a vyšetrovaniu, prechod od memorovacích a direktívnych metód na problémové, projektové, tvorivé, interaktívne a nedirektívne).
Prevzaté z www.modernaskola.sk