Práva a povinnosti rodičov

Základné práva a povinnosti rodičov.

Práva rodičov (zákonných zástupcov)

• žiadať, aby sa v rámci výchovy a vzdelávania v škole poskytovali žiakom informácie a vedomosti vecne a mnohostranne v súlade so súčasným pozeraním sveta a v súlade s princípmi a cieľmi výchovy a vzdelávania podľa školského zákona,
  • oboznámiť sa so Školským vzdelávacím programom školy a so školským poriadkom,
  • byť informovaný o výchovno-vzdelávacích výsledkoch svojho dieťaťa,
  • zúčastňovať sa výchovy a vzdelávania po predchádzajúcom súhlase riaditeľky školy,
  • vyjadrovať sa k výchovno-vzdelávaciemu programu školy prostredníctvom školskej samosprávy,
  • byť prítomný na komisionálnom preskúšaní svojho dieťaťa po predchádzajúcom súhlase riaditeľky školy.

Práva a povinnosti zákonných zástupcov žiakov so ŠVVP

• Zákonní zástupcovia detí so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami (ŠVVP) môžu požiadať školu o začlenenie žiaka formou školskej integrácie.
  • Žiak so ŠVVP sa podrobí pedagogickému a psychologickému vyšetreniu v CPPPaP, ktoré posúdi jeho potreby a navrhne školskú integráciu.
  • Zákonní zástupcovia žiakov začlenených v školskej integrácii sú povinní sa pravidelne mesačne informovať o výchovno-vzdelávacích výsledkoch žiaka a dohodnúť s triednym učiteľom, príslušným vyučujúcim, výchovným poradcom ďalší postup pri domácej príprave žiaka.
  • Zákonní zástupcovia, ktorí sa nezúčastnia pravidelnej informácie/konzultácie 3 mesiace po sebe, budú vyzvaní na ďalšie prerokovanie postupu so žiakom v školskej integrácii.
  • V prípade, že bude pokračovať nezáujem zo strany zákonného zástupcu o výchovno-vyučovacie výsledky začne riaditeľka školy konanie na zrušenie školskej integrácie.

Povinnosti rodičov (zákonných zástupcov)

• vytvoriť pre dieťa podmienky na prípravu, výchovu a vzdelanie v škole a na plnenie školských povinností,
  • dodržiavať podmienky výchovno-vzdelávacieho procesu  svojho dieťaťa určené školským poriadkom,
  • dbať na sociálne a kultúrne  zázemie dieťaťa a rešpektovať  jeho špeciálne výchovno-vzdelávacie potreby,
  • informovať školu alebo školské zariadenie o zmene zdravotnej spôsobilosti dieťaťa, jeho zdravotných problémoch alebo iných závažných skutočnostiach, ktoré by mohli mať vplyv na priebeh výchovy a vzdelanie,
  • nahradiť škodu, ktorú žiak úmyselne alebo neúmyselne porušením školského poriadku zavinil,
  • prihlásiť dieťa na plnenie povinnej školskej dochádzky a dbať na to, aby dieťa dochádzalo do školy pravidelne  a včas, písomne oznámi vedeniu školy  prípadnú zmenu  školského zariadenia,
  • rodičom a iným osobám nie je dovolené vstupovať počas vyučovania do priestorov školy a rušiť výchovno-vzdelávací proces, pokiaľ to nebude vopred dohodnuté alebo povolené riaditeľkou školy, alebo jeho zástupcom,
  • z hygienických dôvodov rodičom a iným osobám nie je dovolené vstupovať do školskej jedálne v čase vydávania obedov,
  • rodič má plnú zodpovednosť za svoje dieťa v čase mimo vyučovania.
  • uvoľnenie z vyučovania pred vopred známou príčinou vyžiada rodič žiaka písomnou formou alebo prostredníctvom EDUPAGE z jednej vyučovacej hodiny od príslušného vyučujúceho, na jeden a dva dni od TU, na viac ako dva dni od riaditeľky školy. Uvoľnenie žiaka z vyučovania na viac ako dva dni je možné iba na základe písomnej žiadosti rodiča, resp. zákonného zástupcu dieťaťa, ktorú je potrebné doručiť na sekretariát školy, resp. priamo riaditeľke školy.
  • príčinu nepredvídanej neprítomnosti žiaka v škole jeho rodičia oznámia TU bez zbytočného odkladu do 24 hodín.
  • každú neprítomnosť na vyučovaní rodičia ospravedlňujú písomne listom (ospravedlnenkou) alebo prostredníctvom platformy EDUPAGE.
  • zákonný zástupca môže ospravedlniť žiaka z rodinných dôvodov (prípadne zo zdravotných dôvodov bez potvrdenia od lekára) maximálne počas 3 dní (nie po sebe nasledujúcich) v danom školskom roku. Každý neskorý príchod žiaka do školy je zaznačený v elektronickej triednej knihe. Za tri bezdôvodné neskoré príchody na vyučovanie má žiak jednu neospravedlnenú hodinu.
  • povinnosťou žiaka a zákonného zástupcu je riadne ospravedlniť neúčasť žiaka na vyučovaní.

Zákonný zástupca môže požiadať o uvoľnenie svojho syna/dcéry:

• na 1 vyučovaciu hodinu priamo od vyučujúceho danej hodiny
  • na 2 a viac vyučovacích hodín od TU
  • na 1 až 2 dni od TU,
  • na 3 a viac dní od riaditeľky školy (iba písomnou žiadosťou)
  • Zákonný zástupca je povinný podať TU informáciu o dôvode neúčasti žiaka na vyučovaní hneď v prvý deň, keď žiak chýba, najneskôr však telefonicky do 48 hodín (v prípade, že zákonný zástupca / rodič nepožiadal o uvoľnenie vopred). TU uzná ospravedlnenie zákonného zástupcu v stanovenom limite.
  • V prípade choroby, uzná učiteľ ospravedlnenku iba od lekára, no povinnosťou zákonného zástupcu / rodiča naďalej ostáva oznámiť žiakovu neúčasť na vyučovaní, najneskôr do 48 hodín.
  • V prípade, že žiak a zákonný zástupca poruší stanovené pravidlá ospravedlňovania, bude TU považovať predmetné hodiny za neospravedlnené a naďalej postupovať podľa výchovných opatrení.